MOTOR TEMİZLİĞİ VE KORUMA

Motor temizliği estetik olarak gerekliliği kadar kaputun altında kalan bölümlerin sağlıklı çalışması açısından da önem taşımaktadır. Motordaki herhangi bir yağ kaçağı vb. olumsuz durumu çok daha kısa sürede görebilmek, elektronik sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlamak için motor temizliği önem taşımaktadır.

Motor temizliği car care uygulamaları içinde profesyonel gerekliliğin en çok ihtiyaç olan alanlardan birisidir. Gelişen teknoloji ile birlikte kaputun altında bir motordan çok daha fazlası bulunmaktadır. Özellikle elektronik devrelerle dolu bir alanın temizliği için uzman uygulayıcılara ihtiyaç vardır.

Motor temizliği öncesinde kaputun altındaki elektronik devreler mutlaka koruma altına alınmalıdır. Açıkta bulunan beyin kutusu, ABS, ECU, HCU, alarm ve zenon far beyin kutuları su ve nemden korumak amaçlı maskeleme yapılarak kapatılır.

Yoğun ve kurumuş kir olan otomobillerde bu bölge için ilk aşamada Zift Temizleyici kullanılır. Diğer bölgeler için kirlilik durumuna göre konsantre oranı ayarlanmış Motor Temizleyici seyreltilerek pompalı şişe ile tüm motor aksamlarına ve metal aksamlara kuru yer kalmayacak şekilde püskürtülür. Motor temizleme fırçası ile tüm motor aksamı ve metal bölümler fırçalanır. Çok daha derin noktalar için Apex kullanılarak temizleme işlemi yapılır.

http://winplus.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/arac-motoru-670x620.jpg

Hava tabancası ile tüm soketler ve bağlantı noktaları kurutulur. Kaput altı keçesinin aynı şekilde kiri su ile akıtıldıktan sonra vakum yardımı ile fazla suyu çekilmelidir. Kaput altı izolasyon keçesinin sağlamlık kontrolünün yapılması önemlidir. Temizlik tamamlandıktan sonra kuru hava ve mikrofiber bez kullanılarak yüzeydeki kirlenmeler alınır ve kurutulur.

Motor koruma uygulaması göz ardı edilen uygulama noktalarından birisi olmakla birlikte ilerleyen yıllarda sıkıntı yaşamamak için ihmal edilmemesi gereken uygulamalardan birisidir. Motor temizleme uygulaması sonrasında yapılması önerilmektedir. Otomobilin kalbi durumundaki motor bloğu birçok parçadan oluşuyor. Değişen ve gelişen otomobil teknolojisi ile birlikte kaputun altındaki bölüm mekanik olduğu kadar elektronik de birçok bölümü içeriyor hale gelmiştir. Zamanla bu bölümlerin temizliği de daha önemli bir hale gelmiştir.

Motor Temizleme uygulaması ile tüm bu aksamları sıfır otomobil temizliğine kavuşturmak mümkün. Bu temizlik yapıldıktan sonraki aşamada ise mekanik ve elektronik başta olmak üzere tüm aksamların korumasının yapılması, sonrasındaki süreçte yıpranmayı ve aşındırmayı geciktirecektir.

Motor Koruyucu ile tüm aksamlar yoğun bir wax tabakası ile koruma altına alınır. Bu uygulama sonrasında dış etkenlerin kaputun altındaki aksamlara zarar vermesi mümkün olmayacaktır. Motor Koruma kapsamında ile elektronik aksamlar da koruma altına alınır. Motor Koruma uygulamasında en önemli noktalardan birisi de plastik aksamların bakım ve korumasının yapılmasıdır. Dış etkenlere bağlı olarak sertleşen, sertleştikten sonra da çatlayabilen bu aksamların Plastik Yenileyici ile koruması yapılır.

Plastik aksamların bakımında silikonlu ürünler kullanılmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Genleşme özelliği bulunan silikonla yapılacak bakım sonrasında lastik bölgelerdeki çatlamalar daha da hızlanacaktır.